Jak długo można przechowywać zużyty olej?

Jak długo można przechowywać zużyty olej?

Dla wielu osób ciężko jest wyobrazić sobie codzienne gotowanie bez oliwy bądź oleju. Rzepakowy, słonecznikowy czy kukurydziany – stosujemy je do przygotowania niemalże każdej potrawy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak olej powinien być przechowywany. Niestety, niektórzy chcąc nieco zaoszczędzić decydują się na wykorzystanie porcji oleju nawet po kilka razy, nie myśląc o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą.

Jak prawidłowo przechowywać olej?

Olej powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu. Wysokie temperatury i światło mogą przyczynić się do jego zjełczenia. Powoduje to zniszczenie występujących w nim witamin, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, co jest przyczyną przykrego zapachu. W źle przechowywanym oleju rozwijają się substancje toksyczne. Należy przy tym pamiętać, by raz zużytych olejów nie wykorzystywać ponownie. W trakcie kolejnego smażenia rozwijają się substancje rakotwórcze, które mogą przenikać do potraw. Zużyty olej nie powinien być zatem długo przechowywany. Co zatem zrobić ze zużytym olejem? Najlepiej skorzystać z usług firm zajmujących się odbiorem oleju spożywczego – takich jak na przykład nasze Euro Eko Polska!

Zużyty olej – ekologiczne rozwiązania

Recykling oleju pozwala na uzyskanie biopaliwa. Ta nowoczesna metoda wykorzystania oleju jest ekologicznym rozwiązaniem. Wystarczy zgłosić odbiór zużytego oleju gastronomicznego, a firma zajmująca się jego utylizacją, przyjedzie i zabierze zgromadzony tłusty odpad oraz wystawi KPO, czyli Kartę Przekazania Odpadu – to niezbędny dokument w razie kontroli sanepidu. Co ciekawe olej, który nie nadaje się do spożycia przez ludzi można wykorzystać do produkcji paliw zaawansowanych. Takie paliwa są ekologiczne, ponieważ emitują mniej dwutlenku węgla niż paliwa zwykłe.
Każdy wytwórca odpadu jest zobowiązany do przekazania go firmie, która posiada zezwolenie na odbiór tego odpadu. Niestety zużyty olej stanowi niemałe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Przekazując go firmie, takiej jak nasza, wykazujemy troskę nie tylko o przyrodę, ale również o społeczeństwo.


Zgłoś odbiór