Dlaczego warto oddawać olej roślinny do recyklingu?

Dlaczego warto oddawać olej roślinny do recyklingu?

Oleje oraz różnego rodzaju tłuszcze roślinne są obecnie nieodzownym elementem działalności niemal każdego lokalu gastronomicznego. To właśnie dzięki nim można szybko smażyć czy przygotowywać różnego rodzaju dania.

Jednak zużyty olej gastronomiczny jest klasyfikowany jako odpad. Oznacza to więc, że należy go utylizować w odpowiedni sposób. Zabezpieczenie tłuszczu posmażalniczego nie tylko pozwoli uchronić się przed konsekwencjami prawnymi. To także doskonałe rozwiązanie dla środowiska, ponieważ taki surowiec można ponownie wykorzystać.

Recykling oleju spożywczego — dlaczego warto?

Olej spożywczy to jeden z najczęściej wykorzystywanych produktów w branży gastronomicznej. Niezależnie od tego, czy ktoś prowadzi mały lokalny biznes, czy też większą restaurację, codziennie odwiedzaną przez setki gości, kucharze powinni mieć dostęp do najwyższej jakości tłuszczy roślinnych, które spełnią potrzeby nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jednak zużycie oleju to nie jedna czy dwie butelki, ale ilości liczone w dziesiątkach, a nawet setkach litrów.

Wielu restauratorów traktuje zużyty olej gastronomiczny jako niewygodny odpad. Jest to jednak błąd, ponieważ dla wielu branż to niezwykle cenny surowiec o niemal nieograniczonych możliwościach przetwórczych.

Właśnie dlatego recykling oleju gastronomicznego powinien być podyktowany nie tylko względami prawnymi. Warto to robić ze świadomością, że ten surowiec można ponownie wykorzystać, a jednocześnie zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Recykling oleju jadalnego — dlaczego warto?

Jedną z opcji pozbycia się zużytego oleju gastronomicznego stanowi jego utylizacja. Proces ten jest regulowany prawnie i wynika z ustawy o gospodarowaniu odpadami. Każdy restaurator ma obowiązek przeprowadzać utylizację oleju gastronomicznego w odpowiedni sposób.

Należy pamiętać, że proces ten powinien przebiegać w taki sposób, aby nie zagrażał środowisku naturalnemu. Oczywiście, nie każda restauracja posiada możliwości utylizacji tego rodzaju odpadów. W takiej sytuacji warto postawić na profesjonalną firmę, która wszystkim się zajmie.

Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę, że zużyty olej gastronomiczny można ponownie wykorzystać, i to naprawdę na wiele sposobów. Utylizacja takich odpadów wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku metali czy zużytych baterii.

Olej najpierw jest dokładnie segregowany, a później przechodzi niezwykle rygorystyczne procesy filtracji. Wskutek tego ze zużytego tłuszczu można uzyskać wodę, oczyszczony olej oraz drobne cząsteczki stałe. Tak uzyskane składniki mogą być ponownie wykorzystane m.in. w przemyśle lotniczym czy motoryzacyjnym.

Recykling oleju roślinnego — dlaczego warto?

Dla wielu restauratorów utylizacja zużytego oleju gastronomicznego może wydawać się niezwykle skomplikowana oraz problematyczna. Mało który z nich jednak zdaje sobie sprawę z tego, że proces ten może wiązać się z wieloma korzyściami.

Zyskują na tym nie tylko właściciele restauracji czy konsumenci, ale również zwykli ludzie, którzy mogą doceniać coraz większe zaangażowanie podmiotów gospodarczych w proces ochrony środowiska naturalnego.

Przede wszystkim warto pamiętać, że na polskim rynku funkcjonuje obecnie wiele firm zajmujących się odbiorem zużytego oleju gastronomicznego. Dzięki temu restaurator może zaoszczędzić znaczną ilość czasu, który musiałby wykorzystać do samodzielnego poszukiwania skupu. Takie firmy dostarczają także praktyczne zbiorniki, niezajmujące zbyt dużo miejsca, a następnie regularnie je wymieniają.

Co równie istotne, takie firmy często płacą restauratorom za zbiornik z olejem, dzięki czemu właściciel takiego lokalu może czerpać realne korzyści finansowe. Zużyty tłuszcz gastronomiczny może być ponownie wykorzystany w wielu branżach. Jest to podstawowy surowiec do produkcji biodiesla, paliw uwodornionych, wykorzystuje się go również w przemyśle lotniczym oraz budowlanym do produkcji nowoczesnych pokryć dachowych.

W końcu recykling oleju jadalnego to także ochrona środowiska i poszanowanie natury, ponieważ takie działanie znacznie ogranicza ilość odpadów czy zanieczyszczeń.